Kominiarz GRÓJEC - czyszczenie komina

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Czy wiesz, że kontrolę przewodu kominowego powinieneś przeprowadzać przynajmniej raz na kwartał? Zaniechanie tego obowiązku oraz brak prawidłowej konserwacji komina może grozić mandatem w kwocie nawet 500 zł!

 

Brak świadomości

Czyszczenie komina powinno być przeprowadzane 4 razy w roku - jest to wymóg regulowany Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, z którym możesz zapoznać się tutaj. Obowiązkową kontrolę przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych należy też przeprowadzać przynajmniej raz w roku, zgodnie z art. 62 ust. 1 prawa budowlanego. Wielu właścicieli budynków nie traktuje tego przepisu poważnie lub nawet nie wie o jego istnieniu. Ba! Nie wie nawet, że tak często należy dokonać konserwacji komina i innych elementów wchodzących w skład systemu kominowego i wentylacji. 

 

Przykre konsekwencje i zagrożenie życia

W efekcie lokatorzy żyją jak na "bombie", która w każdej chwili może eksplodować: zaniedbany komin niesie o wiele większe, przykre konsekwencje niż tylko wysoki mandat. Groźba pożaru lub możliwość zatrucia czadem staje się bardziej realna z każdym miesiącem. Jeżeli nie czyściłeś komina przez wiele lat musisz mieć świadomość, że w każdej chwili pozornie bezpieczny azyl za jaki uważasz swój dom może stać się niebezpieczną pułapką bez wyjścia - dla Ciebie i Twojej Rodziny.

 

Kiedy należy czyścić komin?

Najlepszym momentem na przeprowadzenie czyszczenia komina jest moment tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i chwilę po jego zakończeniu. Co nie oznacza, że można to czyszczenie wykonać w którymś z dowolnie wybranych terminów, ale właśnie wtedy - te dwa razy są kluczowe dla zachowania kondycji przewodu kominowego w doskonałej formie. Dodatkowo czyścić komin należy w lato i zimę - szczególnie, jeśli używasz pieca również do podgrzewania wody.

 

Czyszczenie możesz przeprowadzić sam, jednak kontrola to zadanie dla profesjonalnego kominiarza

Każdy może przeprowadzić czyszczenie komina we własnym zakresie - podstawowy sprzęt potrzebny do tego celu znajdziesz w markecie budowlanym. Nie jest to trudne zadanie, jednak wymaga ogromu pracy, cierpliwości i pewnej wprawy, a także konieczności pracy na wysokości - decyzja należy do Ciebie. Natomiast kwartalna kontrola musi być przeprowadzona przez kominiarza posiadającego legitymację mistrza kominiarskiego i należącego do Korporacji Kominiarzy Polskich - to konieczność. Mamy nadzieję, że dbasz o komin w swoim domu i wkrótce będziemy mogli przyznać Ci za to odznakę DZIELNEGO KOMINIARZA ;) Jeśli nie, czym prędzej skontaktuj się z nami

 

 

Zakład Usług Kominiarskich Marek Matysiak

Nasza firma oferuje profesjonalne doradztwo techniczne, pełen zakres usług kominiarskich: frezowanie, czyszczenie kominów, remonty instalacji i montaż wkładów kominowych, czyszczenie kominków, pieców kaflowych, węglowych, kotłów C.O. na paliwa stałe, montaż zabezpieczeń przed ptakami, okresowe kontrole systemów kominowych, a także malowanie dachów i inne prace na wysokości. Zapraszamy do współpracy!